18 Şubat Cumartesi günü saat 15:00'te SPoD'un son bir yıldır saha araştırmasını sürdürdüğü ILGA Europe’un desteklediği ‘Trans Kadınların Alternatif İş Deneyimleri’ araştırma projesi kapsamında 15 trans kadınla görüşmeler yapıldı. Trans kadınların seks işçiliği hariç çalışma hayatının diğer alanlarında da temsiliyetinin olduğunu göstermek ve bu alanlarda yaşadıkları problemleri de görünür kılmayı amaçlayan araştırma üzerine bir söyleşi düzenlenecektir.

Bu araştırmanın bulgularına transkadinlarinistihdami.org adresinden de ulaşabilirsiniz.

 

Araştırmacılar hakkında:


Hilal Başak Demirbaş
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitenin Genel Sosyoloji ve Metodoloji Yüksek Lisans Programına kabul edildi. Lisans ve yüksek lisans eğitim süresi boyunca çeşitli projelerin alan araştırmalarında yer aldı. Balıkçılık üzerine olan alan araştırması sonrasında ‘Alamana’ isimli belgeselin yapımcılığını üstlendi. Queer Documentaries web sitesinin proje sahibi ve içerik yöneticisidir. Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği / Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkezi’nin (CİSST/TCPS) “Türkiye Hapishaneler Enformasyon Ağı” projesinde LGBTİ ve yabancı uyruklu mahpus alt ağları temsilcisidir. CİSST/TCPS yönetim kurulu üyesidir. SPoD’un Akademi Alanı, Sakatlık ve LGBTİ Çalışmaları, Mahpus LGBTİ Çalışma Grubu’nda aktif olarak çalışmaktadır.

Serhat Kaçan
Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu, şu anda Sabancı Üniversitesi’nde Kültürel Çalışmalar yüksek lisansına devam ediyor. 2015 yılında Southern Illinois University Carbondale’da kamu politikaları yapımı üzerine yaz enstitüsüne katıldı. SPoD’un 2014 yılında “Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlara Dur De!” adlı projesini yönetti. 2014-2016 yılları arasında SPoD’ta Akademik Alan Koordinatörlüğü yaptı. 2015 Eylül ayından beri trans kadınların istihdamındaki sorunlar üzerine araştırma yapmakta olan Kaçan, 2016 Nisan ayından bu yana da yönetim kurulunda yer almaktadır.