Konuk Sanatçı Programı - (17.03 - 25.03)

El Fedito  (Federico Menini)  & Lucas Locus  (Lucas Escobedo)

Konuk Sanatçı Programı Sunum Gecesi / 24.03 Cumartesi / 20:00 

"Oyun" (20 dk) / El Fedito

Her şeyin tencereler, kaşıklar ve toplar etrafında döndüğü, bir tencere alemi olan " Oyun"da jonglör, dengesini kusursuz bir şekilde bulmuş bir strüktür inşa eser; boşluğu çerçeveleyerek kendi alanını yaratır ve oyuna dahil olan tüm elementler arasında armoni kurmanın peşinde yer çekimine meydan okur. 

"Room 801" (55 dk) / Lucas Locus

Vincente'lere davetliyiz. Sabah yürüyüşlerinde buldukları toplama hobisi yüzünden müthiş dağınık olan evine. İçeri girdiğimizde onu günlük rutininde görür ve eskiden çok yetenekli bir sanatçı olduğunu anlarız. Acaba bazı becerilerini görmek nasıl olurdu? Bu özenle detaylandırılmış performans; insan boyutunda kuklalar, dramatik hikaye kurgusu, akrobasi ve görsel efektleriyle izleyenleri etkisi altına alıyor.

*Oyunlar sözsüzdür ve +10 yaş için uygundur.

Biletler oyunun olduğu gün kapıdan temin edilir.

Oyundan sonra seyirciler kısa bir oturumla geri dönüş vermeye davet ediliyor. 

"Oyun" (20 mins) / El Fedito

In "Oyun" ("Game" in English) the juggler builds up a perfectly balanced structure, he creates his own space in the stage outlining the air and especially defying gravity while puruing harmony among all the elements involved. Oyun is a universe of cooking pots where everything revolves around pots, spoons balls...

"Room 801" (55 mins) / Lucas Locus

We're invited to Vincente's totally messy house becaue of his hobby; collecting all kinds of rubbish during his morning walks. When we ealk in,  we see  Vincente's daily routine and understan that he was a very talendted artist back in his time. Could we have a chance to see some of his talents? This meticulously crafted performance surprises viewers with human-sized puppets, a dramatic story line, acrobatics and visual effects.

*Both plays are non-verbal and suitable for +10.

The tickets can only be purchased from the door before the play.

The audiance is invited to give feedback in the meeting after the performance.