“Nötr maskeden kırmızı buruna; maskelenmiş oyunculuk”
 


6 haftalık program:
Cumartesi-Pazar 10:00-16:00


Başlangıç tarihi: 21 Nisan Cumartesi

Sahne üstüne çıkarılan herşey bir maskedir. Dekor, kostüm, ışık, ses, oyun, rol.. Oyuncu, kendisi bir maske olabileceği gibi bir büyük maskenin de parçasıdır. Dolayısıyla bir maske var etmek, onu giyebilmek ve onunla oynayabilmek durumundadır. Bu noktada, tiyatral maskeler oyuncuya yardımcı olur. Formu ve hareketi kavrama sürecini hızlandırır.

Nötr Maske: Bir rol oynamaya/bir maske giymeye hazırlanırken, kişiye ait olan izler bedenden arındırılıp, nötr bir form kazandırıldıktan sonra, uzam, aksiyon içindeki fiziksel tepki, kreşendo, enerji seviyesi, zamanlama gibi konular üzerine çalışılarak, oyuncu, bir form giymeye, uzamda hareket etmeye ve duygularla çalışmaya hazır hale getirilir.

Larva Maskeler: Bir aksiyonun içinde var olabilen oyuncu artık duygular dünyasına adım atar ve larva maskelerle birlikte karakter ve yazımın ilk aşamalarına çalışmaya başlar.

İfadeli Maskeler: Larva maskelerle girilen karakter, duygular ve yazım dünyası daha derinlemesine ele alınır. İnsanlık durumları incelenmeye başlanır. Dramatik anlar üzerinde durulur.

Yarım Maskeler: Ses devrededir. Stil çalışmaya başlanabilir. Komedinin ritmi, matematiği ve aciliyet üzerine çalışılır.

Kırmızı Burun: Oyuncu, kendi bedenindeki ona ait izleri temizleyip farklı formlar giymeye alıştıktan sonra, burnun ucuna kondurulacak kadar küçültülmüş bir maskeyle bu sefer de kendine ait olan o forma dönerek, onu bir maskeye dönüştürmeyi öğrenir.

Tüm sürecin sonunda ise maskeler aracılığıyla bedenini ve hareket dünyasını kavrayan oyuncu, artık her tür formu bir maskeye dönüştürebilir ve bedeninde var edebilir.

Kimler katılabilir: Eğitim, fiziksel tiyatro ve maske üzerine çalışmak isteyen profesyonel oyuncular ve oyuncu adayları için uygundur.-6 haftalık eğitime katılım ücreti: 400 TL

-Katılım 12 kişi ile sınırlıdır ve cadirstudyo@gmail.com’dan kayıt yaptırılması gerekmektedir.

-Detaylı bilgi ve sorularınız için: ezgikeskin@gmail.com

-Whatsapp: 0536 481 86 86

*Maske: Ezgi Keskin
*Foto: Roxane RonotEğitmen hakkında;

Ezgi Keskin, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Pantomim Sanat Dalı ve İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji programlarını bitirdikten sonra İtalya’da Scuola Internazionale di Creaziona Teatrale Helikos’ta fiziksel tiyatro üzerine eğitim aldı.

 

Atelier Mask Movement Theatre'da Matteo Destro ile maske oyunculuğu ve yapımı üzerine çalıştı. Clown, bouffon ve grotesk üzerine çalışmalar yaptı. 11. Uluslararası Polonya Mim Festivali kapsamında Warsaw Mime Center eğitim programına katıldı.

İtalya, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’de çeşitli gösteriler ve sokak performanslarında yer aldı. Deneme Sahnesi, Kabare Dev Aynası, Sarıyer Sanat Tiyatrosu, Tiyatro Adam, Studio Oyuncuları, Oyunhane, Mimdepo, YaDa Tiyatro, Kadıköy Tiyatro Oyuncuları Topluluğu, Proje Difüzyon, Tiyatro Irish Mafia, Tiyatro Seva Dil, Mimdepo, Dok Sirk Kumpanyası ve Palyaço Modern’de oyuncu, eğitmen, yönetmen, asistan ve teknik ekip olarak çeşitli görevler aldı. Çalışmalarına Dok Sirk Kumpanyası ve Seva Dil ile devam ediyor.