50673219_831907390486210_535563456094614

Nötr Maske ve Mimodinamik Atölyesi

 

“Her şey bir maskedir ve her şey hareket eder” düşüncesinden yola çıkan Jacques Lecoq’un fiziksel tiyatro pedagojisi, öğrenci-oyuncu’nun hareket eden, canlı, cansız tüm formları bir maske gibi bedenine giyebilmesi temeline dayanır. Oyuncu, bedeninin en sakin, sessiz, ifadesiz ve nötr halini araştırır.
Nötr maskeyle başlayan bu yolculuk, oyuncunun nötr bir bedenle uzam yaratabilme, şimdiki zamanda var olma ve oyun oynama bilgisini hareket çalışmalarıyla da destekleyerek geliştirir. Oyuncu artık elementler, renkler, hayvanlar, objeler, materyaller gibi evrende var olan her şeyi bir maske gibi bedenine giyerek farklı formlarda karakterler yaratabilmektedir. Fiziksel olanı bedeninde nasıl inşa edeceğini öğrenen oyuncu artık somut maskelerle çalışmaya başlayabilir.

 

Kimler katılabilir?: Fiziksel tiyatroyla ilgililenen amatör, profesyonel oyuncular ve oyuncu adayları.


Süre: 9 Şubat-10 Mart arası her Cumartesi ve Pazar
Saat: 11:00-17:00
Ücret: 300 tl.
Kayıt işlemleri için: cadirstudyo@gmail.com
Programla ilgili sorular için: harekettenoyuna@gmail.comEğitmen hakkında;
Ezgi Keskin, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Pantomim Sanat Dalı ve İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji programlarını bitirdikten sonra İtalya’da Scuola Internazionale di Creaziona Teatrale Helikos’ta fiziksel tiyatro üzerine eğitim aldı. Atelier Mask Movement Theatre'da Matteo Destro ile maske oyunculuğu ve yapımı üzerine çalıştı ve bir maske yapım atölyesi olan Atelier-İstanbul’u açtı. Clown, bouffon ve grotesk üzerine çalışmalar yaptı.

 

11. Uluslararası Polonya Mim Festivali kapsamında Warsaw Mime Center eğitim programına katıldı. İtalya, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’de çeşitli gösteriler ve sokak performanslarında yer aldı. Deneme Sahnesi, Kabare Dev Aynası, Sarıyer Sanat Tiyatrosu, Tiyatro Adam, Studio Oyuncuları, Oyunhane, Mimdepo, YaDa Tiyatro, Kadıköy Tiyatro Oyuncuları Topluluğu, Proje Difüzyon, Tiyatro Irish Mafia, Tiyatro Seva Dil, Mimdepo, Dok Sirk Kumpanyası ve Palyaço Modern’de oyuncu, eğitmen, yönetmen, asistan ve teknik ekip olarak çeşitli görevler aldı.

 

Çalışmalarına Dok Sirk Kumpanyası, Oyunhane ve Hareketten Oyuna ile devam ediyor.