dans atölyesi.jpg

Nihad İsa İle Dans Tiyatrosu Laboratuvarı

Çadır Sirk Stüdyosu, 25 Mayıs Cumartesi günü 14.00-18.00 saatleri arasında Nihad Isa yönetiminde gerçekleşecek dans tiyatrosu üzerine bir atölye çalışmasına ev sahipliği yapıyor.


4 saatlik çalışma boyunca katılımcılar bireysel, gruplar ve çiftler halinde vücut ağırlığı, yer çekimi, yer çekiminin performansta kullanılması temelinde, vücudun fizik kurallarını hissetmesini sağlayacak egzersizler yaparak çalışacaklar. Bu egzersizler vücut dramaturjisini daha esnek ve kolay inşa edilebilir bir seviyeye getirmek için, bazı püf noktaların bedensel olarak kavranmasını sağlayacak.


Rudolph Laban prensiplerinin yanı sıra, çağdaş dans alanında pek çok yeni tarzın ortaya çıkmasını sağlamış “floor work” ve “contact” teknikleri ile yalnızca oyuncu veya dansçının hareket kapasitesini geliştirmeye odaklanılmayacak; ayrıca gerektiğinde hayal gücünün talep ettiği performansı ortaya koyabilmek için gereken zihin ve vücut harmonisinin sağlanmasında kullanılabilecek teknikler üzerinde de durulacak.

Projemiz tiyatro üzerine çalışan, alternatif performans, çağdaş dans, fiziksel tiyatro ile kendi bedensel anlatım kalitesini geliştirmeyi hedefleyen tüm profesyonellere, öğrencilere, öğrenci adaylarına açıktır.


Eğitmen hakkında:
Nihad İsa 29 Nisan 1991 de Bakü’de doğdu. 1998-2008 yıllarında Bakü Devlet Koreografi Okulunu birincilikle bitirdi. 2008-2012 yıllarında Milanoda Accademia Pier Lombardo da cağdaş dans ve dans tiyatrosu eğitimi aldı. 2012-2014 arası Carmelo Rifici, Susanna Beltrami, Luigi Guaineri ve Filippo Timi gibi isimlerle çalıştı. Nihad İsa nın yazarı ve yönetmeni olduğu "613", "Rast" isimli oyunlar Teatro cinque, Filodrammatici di Milano, Bakü devlet Tiyatrolarında defalarca sahneye çıktı. Milano, Roma, Cagliari, Bakü ve Tiflisde dans tiyatrosu, contact, floow work teknikleri üzerine bir çok labratuar ve workshop düzenledi. 2013-2015 arası eğitimine sinema TV yönetmenliği masteriyle devam eden Nihad İsa 2015 senesinden itibaren arthouse cinema, belgeseller çekti ve bir çok Avrupa ülkesinde uluslararası festivallere katıldı.

 

La Stanza di Arles - DanceHaus Susanna Beltrami Teatro Franco Parenti

ANGELO ROSSO A KHODJALY (2016)/ Servizio CBC AZ TV (Francesco Pacelli)-Atölyeye minimum 5 kişi ile gerçekleşecektir ve katılım 15 kişiyle sınırlıdır.
-Atölyeye rahat hareket edebileceğiniz kıyafetlerle katılmanızı öneririz.
-Atölyeye katılım bedeli tek gün için 150 TL’dir.
-Telefon veya mail aracılığıyla katılımcının telefon ve hareket geçmişini içeren bilgileriyle cadirstudyo@gmail.com’dan kayıt yaptırılması gerekmektedir.


-Atölye hakkında detaylı bilgi için; 05539095636 - nihad.isayev@gmail.com