Dünyanın En Küçük Maskesi: Kırmızı Burun. Bir Palyaço(clown) Atölyesi!

4 Kasım Cumartesi Çadır Stüdyo’da Palyaço eğitimi başlıyor. Aralık sonuna kadar sürecek olan eğitim 14 kişi ile sınırlıdır ve haftada iki gün gerçekleşecektir. 
Cumartesi 10:00-14:00
Pazar 10:00-14:00


Ders başlangıcı: 4 Kasım (Cumartesi) 2017

Ders ücreti: Aylık 500 TL

Eğitim 2 ay derslere devam etmeyi planlayan katılımcılara açıktır.

Derslere katılım için aşağıdaki mail adresinden ad-soyad, telefon numarası, kısa bir özgeçmiş, katılım için niyet mektubu ve varsa fiziksel rahatsızlıklara dair kısa bilgilerle kayıt yaptırılması gerekmektedir. 

ezgikeskin@gmail.com
-05364818686-

Ders içeriği:
“Akıl sınırlıdır, aptallık sınırsız.” A.Einstein
Jacques Lecoq’un fiziksel tiyatro pedagojisi temel alınarak gerçekleşecek sanatsal ve kişisel bir süreç: Palyaço. 
Palyaço, seyirciyle doğrudan iletişim kuran, performans sırasında gelişebilecek her türlü olayı oyuna dönüştürebilen, dünyayı bir çocuk naifliğiyle keşfeden-algılayan-karşılık veren, sahne üstünde başarısızlıklarıyla ve yetişkin akla dil çıkaran bir aptallıkla var olan bir fiziksel tiyatro türüdür. Kırmızı burun, Jacque Lecoq’un fiziksel tiyatro pedagojisinin son durağıdır ve dünyadaki en küçük maskedir. Katılımcı bu maske aracılığıyla kendi fiziksel ve duygusal dünyasında bir yolculuğa çıkar. Kendi bedeninin hareket analizini yapar ve hareketin taşıdığı/getirdiği temaları oyuna dönüştürmenin ve bunu sürdürebilmenin yollarını arar. 
Çalışmanın sonunda, her katılımcı kendi palyaço karakterini ve oyununu oluşturacağı gibi bedeninin sınırları ve “sınırsızlıkları” üzerine çalışarak, kendi kişisel oyunculuk araştırmasına katkı sağlayacak malzemeler toplayacak ve an odaklı oyun hazzını keşfedecektir.

Kimler katılabilir;
Palyaço ve fiziksel tiyatro üzerine çalışmak isteyen amatör, profesyonel oyuncular ve oyuncu adayları.

Çalışmaya gelirken;
Rahat edebileceğiniz düz siyah kıyafetler ve eğer ayakkabı kullanılacaksa temiz, rahat ve siyah bir çalışma ayakkabısı olması tercih edilir.

Eğitmen Ezgi Keskin hakkında;
İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Pantomim Sanat Dalı ve İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji programlarını bitirdikten sonra İtalya’da Scuola Internazionale di Creaziona Teatrale Helikos’ta fiziksel tiyatro üzerine eğitim aldı. Clown, bouffon, grotesk ve maske üzerine çalışmalar yaptı. 11. Uluslararası Polonya Mim Festivali kapsamında Warsaw Mime Center eğitim programına katıldı. İtalya, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’de çeşitli gösteriler ve sokak performanslarında yer aldı. Türkiye’nin ilk palyaço (clown) grubu Palyaço Modern’in kurucuları arasında yer aldı. Deneme Sahnesi, Kabare Dev Aynası, Sarıyer Sanat Tiyatrosu, Tiyatro Adam, Studio Oyuncuları, Oyunhane, Mimdepo, YaDa Tiyatro, Kadıköy Tiyatro Oyuncuları Topluluğu, Proje Difüzyon, Tiyatro Irish Mafia, Tiyatro Seva Dil, Mimdepo, Dok Sirk Kumpanyası ve Palyaço Modern’de oyuncu, eğitmen, yönetmen, asistan ve teknik ekip olarak çeşitli görevler aldı. Çalışmalarına Dok Sirk Kumpanyası ve Tiyatro SevaDil ile devam ediyor.