Çadır Yaz Atölyeleri: “Çocuklar İçin Sirk”


Çadır Stüdyo, 14-15 Haziran Cumartesi/Pazar, seviye gözetmeksizin 6-13 yaş arası tüm çocukları çağdaş sirk sanatını yaratan pek çok beceriyi deneyimleyebilecekleri “Çocuklar için Sirk Atölyesi”ne davet ediyor.
 

Çadır Stüdyo’da çocuklara yönelik eğitimler üç yıldır düzenli olarak, derslerde eşzamanlı bulunan en az üç eğitmen tarafından verilmekte ve çocuklarda odaklanma, koordinasyon, refleks, zamanlama, ritim ve dengeyi geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu 2 günlük toplam 5 saatlik çalışma ile verilen bu eğitimin kısa bir versiyonu ile çocuklara temel sirk disiplinlerini deneyimletmeyi amaçlıyoruz.


Bu sirk atölyeleri serisi, klasik sirk tekniklerini (akro-balans, jonglörlük, hava akrobasisi (kumaş-aerial silks), tahta bacakta yürüme, akrobasi ve el dengesi, esneklik, illüzyon gibi) deneyimletirken çocukların fiziksel açıdan güçlenmesini ve fiziksel tiyatro, doğaçlama, pantomim ve clown çalışmaları aracılığıyla da yaratıcı karakter gelişimini destekleyecek bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Atölye tarihleri:

15 Haziran 10.00-12.30

16 Haziran 10.00-12.30

2 günlük toplam 5 saatlik katılım ücreti: 250 TL

*Katılım sayısı 12 kişi ile sınırlı olduğundan, gelmeyi planlayanların kısa hareket geçmişleri, varsa fiziksel rahatsızlıkları ve katılımcı bilgileri (veli isim-tel; çocuk isim-yaş) ile mail aracılığıyla kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

cadirstudyo@gmail.com
www.cadirstudyo.com

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Çağdaş Sirk Nedir?

Çağdaş sirk, 60’lı yıllarda performans sanatları içerisinde gelişmiş yeni avant-garde formların pek çok sonuçlarından biri olarak 1970’lerde doğmuş; bir hikaye veya temanın geleneksel sirk becerileri aracılığıyla aktarıldığı bir performans türüdür. Akrobasi, dans, dramatik tiyatro, gölge ve kukla tiyatrosu benzeri elementlerin, çağdaş görsel sanatlar ve dijital teknolojiler ile bir araya geldiği ve geleneksel sirk tekniklerinin daha çok karakter odaklı bir yaklaşımla, büyük çadırlardan ziyade tiyatro sahnelerinde sunulduğu karma bir formdur.

Eğitmenler hakkında;

Atölye Fransa, İspanya, İtalya ve Çin’de farklı formasyonlardaki sirk okullarında jonglörlük, clown, akrobasi ve trapez eğitimi almış profesyonel sirk sanatçılarının, Türkiye Çağdaş Sirk Sanatçıları Derneği Kurucu üyelerinin, jimnastik antrenörlerinin, profesyonel tiyatro oyuncuları ve dansçıların oluşturduğu karma bir ekip tarafından yürütülecektir.