CASA DE TABUA

Konuk Sanatçı Programı kapsamında ağırladığımız; İtalya'dan Teatro C’art'ın "Casa de Tabua" isimli sözsüz clownesk oyunu, 25 Nisan Çarşamba akşamı saat 20.00'de Çadır Stüdyo'da!
(André Casaca / Irene Michailidis)

 

 


Kapı açılış:19.00
Bilet ücreti: 40 TL
*Oyun sözsüzdür ve biletler oyun günü saat 19.00'dan itibaren kapıdan temin edilebilir.

 


Kim evin bu kadar uzağa gidebileceğini tahmin ederdi ki? Dünden sonra kimse bu kadarını beklemezdi. Ama elbette önemli buluşmalar uzun seyahatlerin sonunda gelir ve tam da bu oldu.
İki iç dünya...
Oğlan ve hareketli evi; Kız ve işitsel evi... Oğlanın sakar, telaşsız sessizliği; kızın keskin, ritmik rutini...
Seyirci önündeki buluşmaları aynı ritmi yakalayana dek gitgide daha absürt ve kırılgan hale gelir. Terastan birbirlerini görmelerine rağmen kapının önünde buluşamamaları, ayrı ayrı evi toplamaları, hayal görmeleri, kahvaltı yapmaları ve en sonunda sokak ışığı altında, bir sandalye üstünde buluşmaları...sadece bir merhaba için.

 


Casa de Tabua, insanoğlunun günlük komedisini ortaya çıkaran, ses ve hareket arasında beklenmedik bir buluşmadır.
Casa de Tabua hayali ama bir o kadar da gerçek bir yerdir; o kadar gerçektir ki ayrılırken, tıpkı kendi evimiz gibi onu yanımızda götürürüz. “
Casa de Tabua’nın araştırma süreci tüm yaratımın kökeni olan bedene dayanır. Teatral oyuna bir müzik parçasıymışçasına yaklaşma ihtiyacını ifade eden fiziksellik üzerinden temellenir. Ses ve hareket arasındaki ilişki, oyunun başlangıcından itibaren en çok üzerinde durulan bölümdür.

 


Sözsüz komedi; zaman, uzam, duruş ve sahnesel gerilim arasındaki ilişkiyi yönetir. Doğaçlama üzerinden oyunun dramaturjik sınırları çizilir.
Komedi, oyuncuların varoluşlarını ve bu varoluşun seyirci ve alana yansımasını keşfedişlerine dek nötr üzerinden ilerler. Karakterler fiziksel hareketlerin tekrarından ortaya çıkar. Hareketlerde diretme; rutinlerin vazgaçilmez bir parçası olur; zira kendi hareketlerini daha önce yaptığını hatırlamadan sürekli tekrar eden bu yaşayış biçimi clown’ı naif kılan en önemli öğelerdendir. 
Normalin absürd şekilde yaşandığı bir dünyada, bir clown absürd olanı normal şekilde yaşayabilir.

 


Kumpanya hakkında;
Teatro C’Art’ın fiziksel tiyatro ve sözsüz komedi eğitimi üzerine on beş yıllık deneyimi bulunmaktadır ve aynı zamanda Floransa Castelfiorentino’da kurulmuş; kütüphanesi, video arşivi ve tiyatro salonuyla gerçek bir “Sanat Fabrikası”dır.

 


André Casaca
Brezilya doğumlu ve 1995’den bu yana İtalya’da yaşayan, oyuncu, clown, yönetmen ve tiyatro araştırmacısı. Casaca, fiziksel tiyatro ve clown üzerine İtalya'daki en önemli isimlerden olmasının yanı sıra Teatro C’art – Kültür Merkezi’nin de artistik ve pedagojik yönetmenidir. 

 

 

Irene Michailidis
Yunan asıllı İtalyan aktris ve müzisyen. Michailidis Parma Konservatuarı’nda klasik gitar ve deneysel kompozisyon eğitimi aldı. Sahnede ilk adımlarını bir çocuk olarak onu sirk dünyası ve obje tiyatrosu ile tanıştıran gezgin sanatçılarla birlikte attı. Fransa ve İtalya’da gerçekleştiği pek çok farklı prodüksiyonla sözsüz tiyatro üzerinde çalışmaya devam etmektedir.