Compania Arriba las Hu!manos 
(Enrique Crohare / Laura Mac Laughlin)
“Kafamda Bir Düğme”

11.04 Çarşamba / 20:00
 

*Kapı açılış: 19:00

*Oyun sözsüzdür ve +7 yaş için uygundur.

*Bilet fiyatı 30 TL'dir ve oyunun olduğu gün saat 19:00'dan itibaren kapıdan temin edilebilir.


“Kafamda bir düğme” kumpanyanın ilk işi... Eldiven kukla oyunculuğu gibi geleneksel bir tekniği yepyeni bir dramaturji ve sahne yaklaşımıyla birleştiriyor; yeni kukla tiyatrosu yolunda orjinal, evrensel ve felsefi bir önermede bulunuyor. 


Oyunun yaratımı 2009’da başladı. Dramaturji, kukla ve objelerin yapımı ve karakterlerin yazımı, bugüne dek devam eden bir süreçte, eşzamanlı olarak yaratıldı. Bu 7 yıllık artistik yolculukta, proje pek çok farklı seyirci önünde ve bu alandaki ustaların eleştirileri ışığında gelişti.


Uluslararası jüriden 2 ödülü bulunan “Kafamda bir düğme” 16 ülkede 60’ın üstünde kukla, tiyatro ve sanat festivalinde seyirciyle buluştu. İzmir Uluslararası Kukla Günleri’nde yer almak için Türkiye’ye gelen ekip 11 Nisan Çarşamba akşamı saat 20:00’de “Kafamda bir düğme”yi Çadır Stüdyo’da oynayacak.


“Kafamda bir düğme”
Oyunda, eller hikayenin ilk kuklasını yaratır: Clott
Diğer karakterlerden yeşil olan, bir yılan gibi hareket eder ve yeni kuklanın canlanmasını istemez. O yüzden Clott’un kafasını alarak sert bir şekilde atar ve ikiye ayırır...
O günden beri, Clott’un kafasından bir düğme sarkar. Onu bir arada tutan ama aynı zamanda ötekilerden farklı hissettiren bir düğme... Kız kardeşi Juana ve en yakın arkadaşı Luchito sürekli onunla uğraşırlar; yalnızca büyükbabasının yanında huzur bulur. Clott düğmeden kurtulup, normal olmayı diler.
Yeşil el; düğmeyi çözerek hikayeyi mahvetmek için elinden geleni yapacaktır.

 


Kumpanya hakkında;
Kumpanya; Şilili bir müzisyen, kuklacı, psikoloji mezunu ve şu anda Buenos Aires UNA’da “Obje Tiyatrosu, Etkileşim ve Yeni Medya Uzmanlığı” üzerine tez çalışmasını sürdüren Enrique Crohare ile Arjantinli bir kuklacı ve oyuncu olan; UNSAM’da “Kukla ve Obje Tiyatrosu” mezunu ve UBA’da Antropoloji üzerine lisansına devam eden Laura Mac Laughlin tarafından kurulmuştur.